Otomatik Şanzıman Kontrolü

     PCM, yani aktarma organları birleştirme modülü ile ECU, yani motor beyni bu otomatik seçenekli arabalarda birleşik halde bulunmakta ve bu bağlamda da aracın yürüyen aksanı, otomatik bir şekilde kontrol edilmektedir. Otomatik şanzımanın beyin kontrolü sayesinde de itiş gücü direkt olarak piston kolları üzerinden motora aktarılmakta ve herhangi bir debriyaj işlemi gerekmeden devir dengesi sağlanmaktadır. Bu bağlamda performans açısından da söz konusu sistemin ve kontrol mekanizmasının oldukça kullanışlı bir yapıya sahip olduğu yönünde bilgi verebiliriz. Şimdi de söz ettiğimiz bu otomatik şanzıman beyin kontrolü dahilinde söz konusu olabilecek arıza türlerinden söz edebilir ve ardından da bu arızaları nasıl tespit edebileceğiniz yönünde bilgiler verebiliriz.

Otomatik Şanzıman Arızaları

     Bu tip otomobiller kapsamında geçerli olan, yani meydana gelebilen arıza seçenekleri kısıtlıdır. Çünkü kontrol, tamamen ECU üzerinde olmaktadır. Bu bağlamda bakımı yapılmayan ya da devirsiz triptonik seçenek üzerinden kullanılan araçlarda birtakım arızalar görülebilmektedir. Bu arızalar neticesinde araç performansı düşebilmekte ve hatta yürüyen aksanda da birtakım sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu bağlamda ilgili arıza tespit uygulamaları sağlanmalı ve bu yönde de onarım aşamasına devam edilmelidir. Şimdi de hangi yollar ile arızaların tespit edilebildiğini açıklayabiliriz.

Arıza Tespit Yolları

     Tekirdağ Oto Ekspertiz Firması – İLBASAN OTOMOTİV aracılığı ile son derece kolay bir şekilde şanzıman üzerinde ya da diğer aksanlar üzerinde hangi arızaların söz konusu olduğunu öğrenebilir ve bu yol ile de yapılması gereken müdahale konusunda direkt olarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra firmamız aracılığı ile bahsetmiş olduğumuz bu oto eksper hizmetini de en kaliteli şekilde alabileceğiniz yönünde bilgi verebilir ve tüm bilgisayar ve dijital donanımların da son seviye ile kullanıldığını ekleyebiliriz.